Uzmana danışGaz tepkime cihazıyla ilgili tüm sorularınız için..

Neden gaz tepkime cihazı kullanmalısınız?

Otomotiv sektöründe çılgın bir dönem açan ve tüm kullanıcıların ilk sorularında belirttiği neden gaz tepkime cihazı kullanmalıyım sorusuna bu yazımızda yer vermek istedik. Gaz kelebeğinin kurbanı olmayın diye özellikle belirtiyoruz. Artık yeni nesil araçlar dahil hiçbir araç (2006 ve sonrası) gaz pedal sistemi halatlı değildir. Bu da elektronik sistemin yönetim metodu olan yazılımsal sürecin kurbanı olduğunuzu söylememize yetiyor.

Neden elektronik sisteme ihtiyaç duyulmuş ki?

Gaz tepkime cihazı nedir konulu yazımızda gaz kelebek yapısı, hava akış metresi ve yakıt tüketim oranları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Neden sorusu için de bir çok cevap var, ancak en önemlisi üretici kanadında neden buna ihtiyaç bırakılmış bunu sorgulamak gerekiyor.

Otomobil üreticisi firmalar aracı kimin kullanacağını bilmediği için belirli sınırlar içerisinde araçları piyasaya sürer.

Bu optimizasyon olarak belirtilen süreçte aracın tüm motor gücünü kullanıcının kullanımına vermeyen mühendislerin elbette bir bildiği var. Gaz tepkime cihazlarını piyasaya süren firmalar da konuyla ilgili sürekli açıklamalar sağlıyorlar. Hem onlardan alıntı şeklinde, hem de kendi cümlelerimizi katarak konuyla ilişkili bilgi sağlayalım.

Mühendislik harikası olan araçlarınızda güvenliğiniz de düşünülerek kademeli hızlanma ve gaz pedal tepkiniz gecikme süreleriyle size yanıt verir.

Neden gaz tepkime cihazı kullanmalısınız?

Çünkü bu aracı 16 yaşındaki bir genç (ABD) kullanabilir, veya 85 yaşındaki bir yaşlı bayan da kullanabilir. Risk faktörlerinin optimizasyonu ile ilgili uygulanan bu mühendislik uygulamasıyla size 1.5-2.0 saniye ortalama ile gecikme süresi olarak geri döner ve gaz tepkime cihazları ile birlikte ortadan kaldırıp aracınızı eski telli sistemlerde olduğu gibi direk sizin kullanımınıza sunarlar.

Burada yazılım da yaptırsanız, Chip de taktırsanız elde edemeyeceğiniz bir olayı gaz tepkime cihazı aracılığıyla kazanırsınız. Çünkü alt devirlerdeki turbolu veya turbosuz fark etmez, gecikme süreleri aracın ilk hamlelerinde ağır bir hantallık olarak hissedilir. Bu da kullanıcıyı klima açıkken veya araç koltukları dolu yüklüyken rahatsızlık verir. Ancak gaz tepkime cihazına sahipseniz gecikme süresi yanınıza kar kalır.

Yani kısaca gaz tepkime cihazıyla dipgaz dahi yapsanız da alamayacağınız seri tepkiyi alırsınız.

Bu cihazlarla ilgili mutlaka kafanızda tepkime cihazlarının zararları nelerdir, ürün kullanımında ne gibi yarar sağlar tarzında sorular olabilir. İlgili bağlantılara tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum yok

bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir