Uzmana danışGaz tepkime cihazıyla ilgili tüm sorularınız için..

Gaz tepkime cihazının yararları nelerdir?

Aracınızı tam verimle kullanmanıza olanak sağlayacağını belirten gaz tepkime cihazı kullanımındaki zararlarına bir önceki makalemizde yer vermiştik. Eş zamanlı olarak alternatif uygulamalar olan beyin yazılımı, modifiye amaçlı chip tunin uygulamaları ile birlikte kıyaslamalı olarak zarar karşılaştırması yaptığımız bir önceki makalemize gaz tepkime cihazlarının zararları başlığı ile göz atabilirsiniz.

Peki bu gaz tepkime cihazlarının faydaları nelerdir?

Bu tarz modifikasyon odaklı işlemlerin yararından önce insan sürekli zararı, maliyeti ve başını ağrıtacak boyutunu düşünür. Haklı olarak hepimiz bütçemizi ön planda tutmaya çalışırız. Kaş yaparken göz çıkartmak eylemine dönüşmesinden korkmak atalarımızın sözleriyle tasdiklenmiş durumdadır. Yani önce tedbir almalı, sonra hareket etmeliyiz. Gaz tepkime cihazlarının zararı olmadığını öğrendikten sonra yapmamız gereken aracımıza uygulanabilir olup olmadığıdır.

Gaz tepkime cihazları adı üstünde gaz tepkimenize müdahale eder. Bunu yaparken gaz pedalınızın üzerinden potansiyometreyi yöneten sistemin elektronik olması gerekmektedir. Özetle gaz pedal sistemi elektronik olan araçlarda uygulanabilmektedir. Bu da ortalama olarak belirtmek gerekirse tüm araç marka model gruplarında 2006 ve sonrasında elektronik olarak ifade edilebilir.

Elektronik gaz pedal sensörü
Elektronik gaz pedal sensörü

Aracımın uygulanabilir olduğunu öğrendim peki faydası nedir?

Otomobil üreticilerinin üretim safhasında güvenlik dolayısıyla belirli limitlerle aracı size anahtar teslimi yapmadan önce mühendislik dahilinde kısıtlayarak teslim ederler. Bu aracı Dünya genelinde herkesin kullanacağı düşünülerek bir model sürücüye optimize ederek piyasaya sunar. Gaz tepkime cihazlarının da asıl çalışma prensibi ise bu güvenlik önlemlerinden sizi istediğiniz ölçüde kurtarıp aracın gerçek gücünü dilediğiniz gibi çok hızlı veya tercihen çok yavaş şekilde kullanmanıza olanak sağlamaktan geçer.

Yani araca ilk gaz veriş anınızdan itibaren sistemsel olarak uygulanan gecikme süresi sonucu maalesef motorunuz bağırır, siz gaz verirsiniz gitsin diye ancak tekerleklerinizin aynı ölçüde harekete geçmediğini görürsünüz. Gaz pedalına dokunuşunuzdan itibaren kontrol altında olduğunuz için aracınızın tüm gücünü kullanmak isteseniz de maalesef bunu gerçekleştiremezsiniz. Çünkü yüksek bir mühendislik ürününü kullanmaktasınız ve bu mühendis arkadaşlar aracınızı tepkimeyi kısıtlayarak vermesi için yapılandırmıştır.

Gaz tepkime cihazı kullandığınızda ise bu gecikme süresinin önüne geçebilir, tepkinizi dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Yani kısaca aracı herhangi biri kullanmıyor, ben kullanıyorum diyebilirsiniz.

Eski model araçlarda, gaz pedal sistemi telli (halatlı) olarak üretilmekteydi. Yani aynı bisikletlerimizin fren sistemlerinde olduğu gibi siz frene ne kadar basarsanız tel aracılığıyla fren pabuçlarını manuel olarak siz sıkıştırırdınız. Aynı prensiple aracınızın gaz pedalı eski model araçlarda gaz kelebeğine direk bağlıydı, siz gaz pedalınıza basarak kelebeği açıp kapatırdınız.

Gaz tepkime cihazlarının da asıl amacı araçlarınızda eski telli sistemlerde almış olduğunuz tepkimeyi size sağlamaktır.

Yazılımcı ve piyasadaki mekanik tuning işiyle uğraşan arkadaşların nefretle baktığı gaz tepkime cihazları sayesinde yeni model araçları zarar verme ihtimalinden kurtarıp, sorunsuzca hızlandırabilirsiniz. Araca hem zarar vermez, hem yakıtınızı arttırmaz, hem de dilediğiniz gibi hızlı veya yavaş kullanabilirsiniz.

Tercih sizindir.

 

bir yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir